DRÁTOVÝ VS. BEZDRÁTOVÝ ALARM +/-

Otázka realizačně – finančně – časově nejfrekventovanější:

Co je lepší drát nebo bezdrát? Na tuto otázku musel již dodavatel zabezpečovacích systémů odpovídat tolikrát, že by to určitě nespočítal. Není se čemu divit. Hlavní obavou každého zájemce o zabezpečovací systém je představa destrukce zdiva v domácnosti spojená se stavebním prachem, malováním atd. Druhá obava vychází z otázky finanční. A do toho všeho se zájemce dozví, že to jde i bez drátů. Nabízíme Vám informace tak, jak je předkládáme zákazníkům my.

1. Není systém jako systém

Zabezpečovací systémy se liší v mnoha ohledech. Můžete pořídit zabezpečovací zařízení do auta v podobě adaptéru do 12V autozásuvky, na webu najdete i zařízení na baterie slibující provoz po dobu týdnů. Pak konečně naleznete sekci obsahující pevně instalovaná profesionální řešení. Profesionální je zde synonymem pro systém, který:

  • dokáže fungovat i při krátkodobém výpadku napájení,
  • je odolný vůči sabotáži a vniknutí osob do jednotlivých komponent, bez povšimnutí,
  • má vlastní diagnostiku, která periodicky prověřuje jeho funkčnost a spolehlivost,
  • komunikuje prostřednictvím GSM komunikátoru, rádia nebo LAN s okolním světem.

Takové zařízení má jistou náročnost na vlastní spotřebu a není tedy zcela možné, aby bylo dlouhodobě provozováno z akumulátorů. Potřebuje zdroj energie. Potřebuje připojení k napájení z rozvodné sítě. A proto….

2. Zcela bez drátů to nejde nikdy

Pokud jste se rozhodli pro profesionální systém, je potřeba najít bezpečné místo pro umístění jeho hlavního jádra, tzv. ústředny nebo chcete-li centrály. Zde je potřeba vyřešit přívod napájecího kabelu, bez kterého bychom systém nenainstalovali. Někteří uživatelé to vyřeší připojením do stávající zásuvky, pokud ale v místě instalace není, je potřeba to nějak zajistit a drát je na světě. Další kabeláž vás čeká v případě, že k centrální ústředně povedete kabel k internetu nebo rádiovému vysílači. Ostatní už lze skutečně vyřešit bezdrátovou komunikací.

3. Klávesnice, siréna, detektory a další periférie

Instalace centrální ústředny je hotová a vy k ní nyní potřebujete připojit veškeré periferie, které budou sloužit k ovládání, detekci a signalizaci. Různí výrobci nabízí různá provedení, jenž mají svá pro a proti. Podívejme se tedy na to, která to jsou.

4. Výhody a nevýhody bezdrátových periferií

Jednoznačnou výhodou hovořící pro bezdrátový systém je snadná instalace bez nutnosti tahání kabeláže. Dokonce se u takového systému dají v budoucnu podle potřeb přemisťovat periferie na libovolná místa v objektu. Jediné, co nás v tomto případě limituje, je dosah rádiového signálu od vlastní centrály. Výrobci uvádí různé hodnoty možné vzdálenosti periferie od rádiového vysílače centrální ústředny. Hodnoty se liší podle toho, je-li periferie v budově (počet příček, konstrukce příček atd.) nebo ve volném prostranství.

Mimo výše uvedené skutečnosti vše ostatní hovoří spíše proti. Bezdrátové systémy jsou závislé na bateriích, a ty je potřeba čas od času vyměnit. Perioda výměny záleží na tom, jak často je detektor aktivován, a na prostředí, v jakém je nainstalován. Aktivace detektoru totiž vyžaduje nejen jeho „bdělost“, aby zachytil a detekoval sledovaný jev jako pohyb, otevření dveří, kouř, plyn atd., ale i jeho schopnost tuto informaci odvysílat a předat do centrální jednotky. Taková věc vyžaduje energii a tu zajišťují baterie, jejichž výdrž závisí na teplotě okolního prostředí. Proto lze u venkovních detektorů obzvláště v zimních obdobích předpokládat nižší životnost baterií. Výměna pak probíhá v intervalech 1 – 3 roky. Samotná výměna ale také nese svá rizika. Obzvláště v prostorech vymalovaných na světlé odstíny hrozí, že se při opakovaném servisním zákroku něco umaže. Ani jeho opětovné otvírání a zavírání nemá pozitivní vliv na životnost plastových částí spojovacích prvků.

TIP: Za účelem ochrany stěn při výměně baterií v periferiích používají zkušení technici bílé textilní rukavice, které otisk prstu nebo zpocené dlaně na zdi eliminují.

Poslední ranou do týla bezdrátových řešení je jejich „usínání“. Jde opět o vlastnost vytvořenou pro úsporu vložených baterií. Představte si, jak dlouho by vydržely baterie například v bezdrátové pohybovém detektoru ve vaší kanceláři nebo v obývacím pokoji, kdyby neustále reagovaly na pohyb a vysílaly informace o pohybu v prostoru do centrální ústředny. Detektor totiž neřeší, jestli je systém zajištěn (zakódován) či nikoliv. Detektor signalizuje, co zjistil, a je na centrální ústředně, aby s informací pracovala dále. Takový detektor by dlouho nevydržel, a proto výrobci vymysleli režim „usni a vzbuď se až za chvíli“. Ve skutečnosti tedy bezdrátový detektor předá informaci o detekovaném pohybu do ústředny jen, když jej zachytí poprvé a pak se na nastavenou dobu uvede do režimu spánku. Po uplynutí nastavené doby se vzbudí a opětovně začne prostor detekovat. Pokračuje-li příčina prvního poplachu, celá akce se opakuje. Nastavením detektoru na prodlevy např. 1 nebo 5 min. se životnost vložených baterií prodlužuje.

V praxi to vypadá tak, že předaná informace na uživatele prostřednictvím např. mobilní aplikace nebo na pult centralizované ochrany dorazí jednou, a následně ze stejného detektoru až po uplynutí doby, po kterou detektor „usnul“. Poplach se samozřejmě vyhlásí a siréna se rozezní, ale uživatel nebo operátor se o tom, zda jde o skutečný poplach dozví až z dalších detektorů nebo po uplynutí doby „spánku“.

5. Výhody a nevýhody drátových periferií

Zde začněme jednoznačnou nevýhodou, a to je nutnost instalace kabeláže, a tím náročnější podmínky pro instalaci nebo následné přemisťování periférií v budoucnu z důvodů změny dispozic nábytku, zařízení jednotlivých pokojů či kanceláří. Vše ostatní hovoří pro.

Drátové periferie komunikují neustále v reálném čase a „neusínají“. Není potřeba v nich měnit baterie (až na výjimky, kdy je baterie záložním zdrojem). Jsou konfigurovatelné ze softwarového prostředí centrální ústředny, a hlavně lépe snášejí venkovní teploty.

6. Jak je to s cenou?

Bezdrátové periferie mají vyšší pořizovací i provozní náklady. Pravda, ušetří se zde na instalaci, ale ne vždy je to tak. Drátové detektory mají nižší pořizovací i provozní náklady, a ne vždy je pravda, že instalace kabeláže zabezpečovací systém tzv. prodraží. Zde je každý případ potřeba posuzovat individuálně a podívat se na obě cenové varianty řešení. Výsledný rozdíl v ceně je totiž částka, za kterou stojí buď budoucí pravidelná výměna baterií a akceptace s „usínáním“ detektorů, nebo to bude daň za nepořádek při instalaci.

7. A co lze tedy doporučit?

Pokud stavíte nebo provádíte rekonstrukci, určitě doporučujeme drátovou variantu. Ta je mimo jiné docela přípustná i tam, kde jsou sádrokartonové podhledy, které umožní snadnější instalaci. Pokud nechcete řešit kabeláž a dáte přednost bezdrátovému systému, zvažte pečlivě počet použitých detektorů, resp. jejich následné rozmístění tak, aby poplachové informace chodily ze dvou detektorů a byly tak výsledkem potvrzení toho, že se skutečně něco děje.

A nejlepší je nechat si zhotovit nabídky na obě varianty a rozhodnout se, jestli vám to za to stojí!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.