Je rozumné šetřit na zabezpečení, nákupem makety bezpečnostní kamery?

Proč lidé makety bezpečnostních kamer kupují?

Mezi hlavní důvody určitě patří úspora financí a pocit, že i s maketou kamery budou v bezpečí. Bohužel je toto bezpečí pouze iluzorní. A o to je celá tato situace nebezpečnější!

Na internetu se dnes pohybuje velké množství „odborníků“, kteří Vám budou tvrdit, že je takováto atrapa IP venkovní kamery vynikající nápad a hned Vám také v E-shopech nabídnou mnoho modelů. Jsou to ale nebezpečně klamavé informace a argumenty, které mají pouze podpořit prodej, nikoli Vám doporučit něco, co bude Váš majetek a život opravdu chránit.

Jedním z hlavních argumentů, které tito neseriózní obchodníci používají je velmi nízká pořizovací cena těchto maket ve srovnání s cenami i těch nejlevnějších venkovních kamer s malým rozlišením. Ano, opravdu levné jsou. Je to pochopitelné, protože mnohé z nich nemají dokonce ani čočku. Jsou to jen takové prázdné krabičky.

Na těchto zavádějících kampaních se často podílejí živnostníci nebo firmy, které se pohybují v oboru elektroinstalací. Mohou to být lidé, kteří instalují domovní zvonky, Wi-Fi, satelitní vysílání či rozvody elektřiny. Vždy se tváří, že Vám chtějí pomoci, ale opravdu to tak je? Zamyslete se s námi.

V případě, že Vám jakákoli firma nabídne maketu kamery, prodává Vám něco, co vlastně nefunguje. Prázdný obal, nefunkční krabičku, iluzi bezpečí. Jakou má asi takovýto výrobek cenu? Své peníze doslova vyhodíte oknem a za nic. Je tedy takováto firma seriózní a provádí své služby opravdu kvalitně? My už jsme si odpověděli. A co Vy?

Recidivisté jsou v dnešní době velmi dobře informovaní a znalí celé problematiky. Jsou daleko chytřejší, než by se mohlo zdát. Mají přehled o nejnovějších technologiích a vývoj průběžně sledují. Na rozdíl od nás běžných občanů. Je jisté, že jsou chytřejší než firmy, které instalují makety bezpečnostních kamer. Montáží falešné kamery jim jasně říkáte „v mém domě je něco, co má cenu a stojí to za ochranu.“

Doslova tak zloděje do svého domu zvete. Do toho domu, který vlastně žádné zabezpečení a ochranu nemá. Investovali jste do falešného zabezpečení finance i energii vloženou do montáže kamer, ale vše bylo zbytečné. Problémem je, že tito lidé, kteří se celý svůj život zabývají vykrádáním bytů nebo domů nejsou naivní. Vaše falešné zabezpečení ihned odhalí a nic jim nestojí v cestě. Ještě si myslíte, že je právě tento druh ochrany dobrý nápad?

Záleží Vám na bezpečném bydlení?

Dává Vám v životě smysl věnovat se spíše prevenci, než řešit následky? Pak si udělejte bezplatný bezpečnostní audit. Věnujte 15 minut svého času a zjistěte zda je Vaše bydlení dostatečně bezpečné. A jako bonus Vám pošleme praktické rady a návody, jak si domov zabezpečit.

Jak lze jednoduše pouhým okem rozpoznat atrapu kamery?

  • Led světla a jejich funkce

Jak už jste se mohli dočíst výše, některé z atrap kamer nejen, že nemají čočku, ale nemají dokonce ani funkci blikání. Takže, když večer Vaše falešná kamera nebliká znamená to, že je buď nefunkční, jde o atrapu, anebo je kamerový systém vypnut. A co když mám maketu kamery s blikáním? Ani takováto fiktivní kamera Vás neochrání. Protože tyto návnadové atrapy kamer blikají i během dne, což se u profesionálních IP venkovních kamer nikdy  neděje. Takže takováto blikající pohyblivá atrapa kamery působí jako pouhá dekorace na zdi domu a zloděje od vloupání určitě neodradí.

  • Kryty atrap kamer

Makety kamer velmi často vypadají už z dálky nevěrohodně. Jsou smontovány z levného plastu, který se u profesionálních a funkčních výrobků nikdy nepoužívá. Ty jsou většinou z ušlechtilejších a trvanlivějších materiálů jako je například hliník. A tak i naprostý laik snadno pozná, že jde o pouhou „krabičku“ na zdi. Natož protřelý a zkušený zloděj.

  • Amatérské rozmístění a instalace atrap kamer

Dalším z jasných znamení, že je Vaše zabezpečení pouhá iluze je špatné rozmístění a instalace kamer. Odborníci, kteří se montáži profesionálních IP kamer zabývají, přesně vědí, kam je umístit. Má to své zákonitosti a jasně daná pravidla. Ta většina z nás amatérů nezná. V případě, že jste domácí kutil a montujete si makety kamer sami věřte, že budou umístěny v místech, kam se běžně nedávají.

I toto bude pro zloděje jasným signálem, že se rozhodně nemá čeho bát a kamera připevněna nad vchodem, mu nic neudělá. Opět si tak zloděje zvete do Vašeho domu a to ještě s pocitem, že jste v bezpečí.

  • Dráty a kabely u maket

Věděli jste, že většina profesionálních IP kamer dráty ani kabely, které by viditelně vyčuhovaly ven a vedly podél zdí nemá? Má to svůj logický účel. Byly by totiž zranitelným místem celého systému. Takto umístěný drát by bylo možné velmi jednoduše odstřihnout a vyřadit kameru z provozu. Proto je kamera s dráty, které jsou vyvedeny ven a někam jen tak nelogicky mizí podezřelá a je jasnou atrapou. Opět je pro zloděje signálem, že má volnou cestu.

  • Typy a značení falešných kamer

Jestliže se Vy a Váš majetek dostanete do hledáčku lupičů a recidivistů nemyslete si, že jde o hloupé lidi, kteří nemají přístup k internetu. Každý takovýto tipař, který obchází Váš dům, může do Google vyhledávače snadno zadat slova jako například „falešná bezpečnostní kamera“ a zobrazí se mu převážně z Amazonu nebo z Číny modely, které jsou označené nic neříkajícím nebo zkomoleným jménem známé firmy. Sami si můžete všimnout, že mnoho těchto kamerových atrap dokonce nemá na obalu žádnou značku.

Naopak IP kamery a elektronické zabezpečení profesionálních značek všude uvádějí svá loga a typy. Stojí si tak za kvalitou výrobků a bedlivě si hlídají své patenty. U zavedených značek jako je například Jablotron, který je také propojen s vlastní aplikací myjablotron makety IP kamer nikdy nenajdete. Sankce a pokuty za výrobu takovýchto napodobenin by dosáhly astronomických částek a byly by doslova likvidační. Proto si nikdo netroufne je kopírovat.

  • Sledování pohybu u falešných kamer

Některé zdařilejší atrapy kamer mají dokonce i snímač pohybu a nebo se v pravidelných intervalech otáčejí, aby evokovaly skutečné snímání okolí. Čehož si zkušený zloděj, který si objekt obhlíží určitě všimne. Bohužel se zde opět útočí na naivitu těch, kteří nerozumí tomu, jak profi IP venkovní kamerový systém funguje.

Skutečná IP kamera se nikdy neotáčí na základě snímání pohybu. Je to nejstarší filmový trik, který ale stále zabírá. Kamery totiž zaznamenávají celý pohyb, který sledují. A určitě to dává logiku. IP kamera, která se otáčí musí mít velmi citlivou čočku, drahé zaostření a složitou elektroniku. Proto se instalují na místa, kde mohou obsáhnout větší prostor.

Máte u Vás doma rizikové zóny, kde se dá vloupat?

Recidivisté mají cit najít v domech během několika sekund slabá místa a vloupat se do rodinného či bytového domu. Jak je na tom Vaše nemovitost? Udělejte si bezpečnostní audit ZDARMA a budete o krok napřed před zloději.

A jsme znova u otázky, jestli se vyplatí instalovat si falešné kamery do svého domu, který chcete zabezpečit?

Po všem, co jsme si zde vysvětlili, určitě ne!

Existuje pouze jedna možnost, kdyby se falešný kamerový systém dal využít. A to v případě, pokud bychom si chtěli políčit na zloděje tím, že nastražíte atrapy kamer na viditelná místa. Zloděj by tak získal mylný pocit zranitelnosti našeho domu. Na dobře zvolených místech bychom ale měli nainstalované profi IP kamery se záznamem, které by zloděje zachytily a usvědčily. Ale celá tato akce by byla zbytečná a nedávala by dobrý smysl. Nákupem falešných kamer bychom si pouze zvyšovali náklady. Když nás bezpečně chrání opravdové IP kamery nic takového už nepotřebujeme. Takže ani při nejlepší snaze jsme makety kamer neobhájili:-)

K čemu slouží kamerový systém?

Venkovní kamery Vás neochrání před vyloupením. Nikde nic nesignalizují, nevolají na mobil, pouze slouží jako doklad o tom, co se stalo a mohou sloužit jako důkazní materiál pro vyšetřování či pro likvidaci pojišťovny. Bohužel atrapa kamery ani toto neumí. Je opravdu na stejné úrovni jako jakákoli prázdná bedýnka připevněná na fasádu Vašeho domu. Nechrání Vás ani nepomáhá při důkazním řízení.

Falešná kamera také neochrání Vaše děti, či Vaše stárnoucí rodiče v případě vniknutí do domu. Koupí takovéto makety můžete přispět k jejich falešnému pocitu bezpečí, který je můžete ohrozit víc, než když vědí, že žádné zabezpečení nemáte. Mohou se stát účastníky napadení, vyloupení nebo vandalismu. A to byste jistě nechtěli.

Ve světě se proti falešným kamerám již delší dobu brojí. Protože skutečně neexistuje žádný rozumný důvod proč je mít. Naopak se objevuje stále více soudních sporů, které lidé vyhráli, protože byli vědomě oklamáni.

Typickými příklady soudních sporů v zahraničí jsou firmy, které neinformovaly své zaměstnance o tom, že je jejich venkovní kamerový systém pouze atrapou. V zahraničí proto mají dokonce speciální, právní formu…že „poskytovali falešný pocit bezpečí.“ Typickým účastníkem soudního sporu je zaměstnanec, který si myslí, že parkuje v areálu firmy, kde je jeho vůz pod dohledem venkovního kamerového systému. A proto si v autě s klidem nechá veškeré cennosti, elektroniku i osobní doklady. Když je jeho auto vykradeno a jde za zaměstnavatelem, aby v součinnosti s policií zajistili kamerový záznam, zaměstnavatel musí s pravdou ven, že jde pouze o atrapy kamer. Vše má pak velmi často nepříjemnou a hlavně zbytečnou právní dohru.

Namontovat si atrapy bezpečnostních kamer s vědomím toho, že můžete klidně spát, je stejná hloupost jako postavit si okolo domu figuríny a myslet si, že zloděje odradí jako  skuteční lidé. U maket kamerového systému je jedno, jestli si někde na internetu seženete nálepky či tabulky, že je prostor monitorován a všude si je nalepíte. Zkušeného zloděje prostě neoklamete.

Patříte mezi lidi, kteří si cení svého života, životů své rodiny a uvědomují si riziko doby? Nenechte se klamat, řiďte se fakty a přizvěte si ke spolupráci skutečné odborníky.

Tento článek jsme napsali, abychom Vám dodali relevantní informace i pár otázek k zamyšlení. Chtěli jsme také pomoci a ukázat směr všem lidem, kteří si zahrávají s mnohdy lákavou, ale velmi nebezpečnou myšlenkou, že by jejich majetek a životy mohly ochránit falešné kamery. Doufáme, že už všichni víte, že tak jako jsou falešné kamery, je falešný i pocit bezpečí, a to je špatně!